Komórki macierzyste w leczeniu łysienia

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste są komórkami o ogromnym potencjale regeneracyjnym z uwagi na swoją fizjologiczną rolę oraz unikatowe cechy. Zrewolucjonizowały medycynę regeneracyjną i  odtwórczą.

W naszej klinice  stosujemy najbardziej zaawansowane metody leczenia łysienia , również metody pionierskie. Ale przede wszystkim wdrożyliśmy autorski plan leczenia łysienia typu żeńskiego i łysienia typu męskiego .

Leczenie komórkami macierzystymi wprowadziliśmy już w 2014 roku, jako jedna z pierwszych klinik w Polsce. W chwili obecnej jako specjaliści w leczeniu łysienia , łączymy  podawanie komórek macierzystych z innymi  zabiegami polegającymi na podawaniu tkanek autologicznych . Dzięki ciągłym udoskonaleniom metod pobierania tkanek od pacjentów,zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych stał się mniej inwazyjny i bardziej dostępny dla szerszej grupy pacjentów.

 

Podczas zabiegu pacjent jest zarówno dawcą jak i biorcą autologicznego przeszczepu.W trakcie zabiegu do tkanki , w tym przypadku w obszarze skóry głowy zostają podane wyselekcjonowane komórki progenitorowe, komórki macierzyste i czynniki wzrostu  włosów uzyskanych z miejsca biorczego.

Metoda ta pozwala pobrać w nieinwazyjny sposób materiał do przeszczepu. W pierwszym etapie pobierany jest niewielki wycinek skóry z okolicy potylicy. Pobranie tak niewielkiego wycinka pozwala na samoistne zagojenie się miejsca pobrania przeszczepu. Jest to proces zupełnie bezbolesny , wykonywany w znieczuleniu miejscowym, u niektórych pacjentów wystarczające jest znieczulenie kremem typu emla.
Kolejnym krokiem jest wyizolowanie z pobranego materiału  komórek progenitorowych, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu .

Technika ta oparta jest na badaniach klinicznych wykazujących wysoką koncentrację uzyskanych komórek z tkanek stałych. Tak przygotowany preparat jest podawany bezpośrednio do mieszków włosów przy użyciu cienkiej igły.Podanie w ten sposób komórek macierzystych zapoczątkowuje proces wzmożonego wzrostu włosów , stymulując mieszki włosowe na poziomie komórkowym.Po przeprowadzonym zabiegu pacjent wraca do codziennych czynności. Mycie skóry głowy zalecane jest następnego dnia.

 Wskazania:

– łysienie androgenowe i okresowe
– łysienie plackowate
– łysienie typu żeńskiego i męskiego
– wypadanie włosów

 

Scroll to Top