Komórki macierzyste

EmbryogenesisKomórki macierzyste to najbardziej pierwotne komórki, które tworzą struktury żywego organizmu. Charakteryzują je unikatowe cechy, dzięki którym rewolucjonizują współczesną medycynę. Udowodniono, że w komórkach macierzystych drzemie olbrzymi potencjał regeneracyjny. Każda tkanka naszego organizmu ma swoje komórki macierzyste, dlatego każdy z nas, posiadając je w sobie, dysponuje niewyczerpanym źródłem zdrowia i młodości.

Komórki macierzyste są „motorem” całego organizmu. Od „zwykłych” komórek odróżnia je zdolność do nieograniczonej ilości podziałów oraz umiejętność ciągłego odnawiania się (większość komórek dzieli się pewną ilość razy, po czym umiera i jest zastępowana przez nowe komórki). Zdolności te pozwalają komórce macierzystej różnicować się, a więc odtwarzać i regenerować zużyte komórki różnych tkanek. Komórki macierzyste po podaniu w daną tkankę, rozpoznają środowisko i regenerują uszkodzone miejsce.

Leczenie komórkami macierzystymi stosowane jest w następujących dziedzinach:

  • w medycynie estetycznej – do usuwania zmarszczek, zmian trądzikowych, leczeniu łysienia
  • chirurgii rekonstrukcyjnej (m.in. po segmentektomii, czyli usunięciu np. guza z piersi, części płuca czy wątroby, mastektomii, czyli usunięciu piersi)
  • leczeniu powikłań po radioterapii i klasycznych oparzeniach
  • chirurgii naczyniowej i kardiologii interwencyjnej, m.in. w ostrej niewydolności mięśnia sercowego
  • ortopedii i traumatologii oraz w leczeniu skutków urazów i trudno gojących się ran
  • leczeniu blizn różnego pochodzenia
  • chirurgii plastycznej

Leczenie łysienia

Zabieg z użyciem komórek macierzystych to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia łysienia. Najbardziej jest polecany Pacjentom z zaawansowanym łysieniem. Komórki macierzyste stymulują komórki skóry i jej przydatki.