Leczenie cellulitu

Cellulit jest schorzeniem podskórnej tkanki tłuszczowej o charakterze stwardnieniowo – włóknikowo – obrzękowym. To złożony problem dotyczący około 85% kobiet. Pojawia się na skórze ud, pośladków, czasami na podbrzuszu oraz górnej części ramion. Cellulit to w istocie lipodystrofia czyli nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej ze zmianami obrzękowo-włóknistymi, zaburzeniami mikrokrążenia i odkładaniem się toksyn w tkance podskórnej.
W związku z wieloma patologiami, jakie dotyczą tego problemu, proces jego usuwania jest długi i etapowy. Osiągnięcie sukcesu w leczeniu z wykorzystaniem różnych metod jest możliwe, ale wymaga cierpliwości i systematyczności. Konieczne są także zabiegi podtrzymujące.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje lipodystrofii ? cellulit wodny (obrzękowy) i lipidowy. Pierwszy objawia się u kobiet o zaburzonym rytmie hormonalnym (np. w ciąży, w trakcie dojrzewania lub na skutek chorób) i związany jest głównie z zaburzeniem cyrkulacji krwi i chłonki oraz nagromadzeniem toksyn w tkance podskórnej. W drugim przypadku dodatkowo dochodzi do zaburzenia metabolizmu tkanki tłuszczowej na skutek czego pojawiają się wybrzuszenia, guzki i pozaciągania.

Klasyfikacja cellulitu

Stopień 1 (cellulit lekki): zmiany występują w tkance podskórnej. W pozycji leżącej skóra jest gładka, wydaje się jędrna i sprężysta. Zmiany widoczne są gołym okiem jedynie w pozycji stojącej. Występują wtedy niewielkie nierówności, zauważymy je także uciskając skórę palcami.

Stopień 2 (cellulit średni): nawet na leżąco dostrzegamy nierównomiernie rozłożoną tkankę tłuszczową. W tym stadium tkanka łączna jest już stwardniała i uciska włókna nerwowe, co powoduje zwiększoną wrażliwość na ból. Natomiast gdy powstaje obrzęk, włókna którymi otoczone są adypocyty mnożą się zarówno liczbowo jak i objętościowo, co powoduje przemianę podskórnej tkanki tłuszczowej i zakłócenia w mikrokrążeniu.

Stopień 3 (cellulit ciężki): w każdej pozycji widoczne są grube złogi komórek tłuszczowych oddzielone głębokimi bruzdami. Oddzielenie kolagenu od włókien siatkowych powoduje powstawanie mikrogrudek. Mikrogrudki są guzkowate i zaokrąglone, mikroskopijnej wielkości, otoczone torebką włókien kolagenowych. Grudkowata skóra wygląda jak kalafior (wyczuwalne grudki w głębszych warstwach).

Stopień 4 (cellulit ciężki – makrogrudki): widoczny w każdej pozycji. Makrogrudka, zwana „grudką cellulitu”, powstaje, gdy mikrogrudki łączą się ze sobą. Podskórne grudki są bolesne, szczególnie przy ucisku.

Zdecydowana większość kobiet ma problem z cellulitem. Wbrew pozorom dotyczy on zarówno kobiet z nadwagą, jak i tych o szczupłej sylwetce.

Leczenie cellulitu polega na podjęciu wielokierunkowych działań, obejmujących: poprawę mikrokrążenia, lipolizę oraz odbudowę skóry. Służy ku temu szeroki wachlarz różnego rodzaju zabiegów medycyny estetycznej, do których zaliczamy: mezoterapię igłową, lipolizę iniekcyjną, karboksyterapię czy radiofrekwencję mikroigłową.

Mezoterapia igłowa

Jest to zabieg głębokiego odżywiania skóry, polegający na ostrzykiwaniu skóry preparatami, zawierającymi w swoim składzie liczne substancje odżywcze, nawilżające i regenerujące. Substancje czynne stosowane podczas zabiegu mezoterapii pobudzają mikrokrążenie, stymulują proces regeneracji skóry oraz przyspieszają metabolizm komórek tłuszczowych.

Lipoliza iniekcyjna

Zabieg lipolizy iniekcyjnej polega na wstrzyknięciu do tkanki tłuszczowej substancji o działaniu lipolitycznym ? rozkładającym tłuszcze. Preparaty lipolityczne wywołują reakcję zapalną w obrębie tkanki tłuszczowej, co powoduje uszkodzenie błon komórkowych komórek tłuszczowych i uwolnienie z nich tłuszczu.

Karboksyterapia

Jest to zabieg wykorzystujący dwutlenek węgla w celu redukcji cellulitu, usunięcia lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz pobudzenia procesów regeneracji skóry. Zabieg polega na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla w obręb skóry lub tkanki podskórnej, co skutkuje pojawieniem się miejscowej reakcji zapalnej.

Proces zapalny stymuluje syntezę nowych włókien kolagenowych i elastynowych, co przyczynia się do zwiększenia jędrności, wygładzenia i poprawienia wyglądu skóry. Na skutek działania gazu naczynia krwionośne rozszerzają się, przez co wzrasta przepływ krwi i substancji odżywczych w tkankach.

Zwiększony przepływ krwi poprawia eliminację zbędnych produktów przemiany materii z komórek, a lepsze odżywienie tkanek przyspiesza ich regenerację. Ponadto dwutlenek węgla pobudza metabolizm komórek tłuszczowych, przyspieszając proces rozpadu komórek tłuszczowych i ich eliminację z organizmu. Przyczynia się to do redukcji cellulitu.

 

 

 

Scroll to Top