Leczenie łysienia u dzieci

WYPADANIE WŁOSÓW U DZIECKA

Przyczyny łysienia u dzieci

Do głównych przyczyn łysienia u dzieci zalicza się choroby wrodzone bądź dziedziczne. Za wypadanie włosów u dzieci mogą również odpowiadać anomalie łodygi włosa i dermatozy prowadzące do przerzedzania się włosów. Najczęściej występującą odmianą schorzenia u maluchów jest łysienie plackowate oraz trichotillomania spowodowana zamierzonym lub bezwiednym wyrywaniem włosów. Łysienie w przebiegu tych chorób objawia się okrągłymi, łysymi łatkami na skórze głowy ? głównie w okolicy czołowo-skroniowej. Trichotillomania może być przejawem zaburzeń emocjonalnych, podobnie jak ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci. Niekiedy łysienie u dzieci może być powiązane z syndromem luźnych włosów anagenowych, który wyraża się poprzez rozproszone na głowie prześwity powiązane z widocznymi obszarami o mniejszej gęstości włosów. Za ubytki włosowe w tym zespole chorobowym odpowiada zazwyczaj traumatyczne wyrywanie włosów słabo związanych z mieszkiem.

Innym powodem łysienia u dzieci jest hypotrichosis simplex ? kwalifikowana jako choroba genetyczna, dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, związana z chromosomem 6. Diagnozuje się ją w okresie dzieciństwa. Może występować u obojga płci. Dzieci z hypotrichosis simplex od urodzenia mają włosy dość rzadkie, czasem normalne. W okresie wczesnego dzieciństwa włosy stają się bardzo grube i szorstkie, a w momencie dojrzewania zaczynają nadmiernie wypadać, począwszy od korony głowy. Całkowite wyłysienie następuje zwykle w wieku około 20 lat. Bezpośrednią przyczyną łysienia w hypotrichosis simplex jest nieprawidłowy kształt receptorów na powierzchni mieszków włosowych, w wyniku czego dochodzi do zablokowania wzrostu włosa.

2. Łysienie plackowate u dzieci
Kiedy łysienie plackowate dotyka dzieci, wydaje się nam to dziwne, gdyż jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że łysieją raczej dojrzałe osoby. Dla dziecka ważne jest, abyśmy nie stracili w tej sytuacji zimnej krwi i wsparli je w trudnym dla nich momencie. Zaakceptowanie nowego, innego wyglądu to sposób na poradzenie sobie z problemem jakim jest łysienie u dziecka.
Łysienie plackowate nie jest chorobą zaraźliwą. Nie uniemożliwia ona normalnego życia, chodzenia do szkoły i zabawy z innymi dziećmi. Musimy sobie jednak uświadomić, że wypadanie włosów to dla dziecka problem nie tylko estetyczny. Może to dla niego oznaczać dużo niższe poczucie własnej wartości. Dziecko musi wiedzieć, że jest kochane, a brak włosów nie skazuje go na wykluczenie z grona znajomych i przyjaciół.

2.1. Przyczyny łysienia plackowatego u dzieci
Łysienie plackowate u dzieci miewa różnorodne przyczyny i dlatego sposoby leczenia bywają niestandardowe. Do łysienia plackowatego może predestynować obciążenie genetyczne i występowanie tego schorzenia w rodzinie. Część maluchów może reagować tym typem łysienia na silne stresy, np. w szkole czy przedszkolu. Często łysienie wynika z zaburzeń układu odpornościowego, który z niejasnych przyczyn zaczyna atakować własne komórki organizmu, biorąc je za obce, wrogie. Wówczas mieszki włosowe stają się bardo małe, a włosy nie wyrastają ponad skórę głowy. Czasami za łysienie plackowate u dzieci odpowiadają choroby, np. alergia pokarmowa, niedoczynność tarczycy czy choroby pasożytnicze. Leczenie choroby podstawowej z reguły skutkuje odrastaniem włosów.

3. Łysienie telogenowe u dzieci
Rozlana utrata włosów spowodowana jest zaburzeniami cyklu włosowego, związanymi zniewłaściwą ilością włosów telogenowych. To najczęstsze niezapalne i niebliznowaciejące łysienie u dzieci. Przyczynami telogenowego wypadania włosów mogą być: choroby zakaźne przebiegające z gorączką, leki i związki chemiczne (beta-blokery, leki przeciwdrgawkowe, leki przeciwkrzepliwe, retinoidy, witamina A), zaburzenia hormonalne, niedobory substancji odżywczych, schorzenia skóry i tkanki łącznej, erytrodemia, zespół złego wchłaniania, AIDS, obciążenie stresem.

 

 

 

Scroll to Top