Trychologia jest dziedziną nauk medycznych zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem chorób skóry głowy i włosów oraz pielęgnacją , która ma na celu poprawę jakości skóry głowy, a tym samym również włosów.
Trychologię można podzielić na trychologię estetyczną i trychologię medyczną. Medyczna skupia się przede wszystkim na kompleksowym rozpoznaniu i leczeniu. Zadaniem trychologii estetycznej jest zastosowanie zabiegów zmierzających do poprawy jakości skóry głowy i włosów po ustaleniu diagnozy, ale również , w wybranych przypadkach przygotowanie skóry głowy pacjenta do przeszczepu włosów i jej pielęgnacje po zabiegu.
Trycholog jest specjalistą zajmującym się schorzeniami związanymi ze skórą głowy oraz włosami.
Dokładnie zbada skórę głowy przy pomocy mikrokamery czy mikroskopu, wykona trichogram oraz trichoskopię w celu postawienia dokładnej diagnozy aby móc w pełni wyeliminować problem i powrócić do stanu sprzed choroby. Diagnozuje i leczy wypadanie włosów, wszystkie rodzaje łysienia, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, przetłuszczanie się włosów, wszystkie zapalenia skóry głowy a także zajmuje się poprawą struktury włosów. Trycholog prowadzi pacjenta aż do wyeliminowania problemu. Bardzo często efekty widzimy po miesiącu. W niektórych przypadkach leczenie trwa kilka miesięcy.
Trichogram jest badaniem diagnostycznym mającym na celu ustalenie przyczyn łysienia. Polega na obejrzeniu pod mikroskopem pobranych cebulek włosowych, analizie ich budowy i liczby włosów na poszczególnych etapach wzrostu. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają określić nasilenie i szybkość wypadania włosów, a także wykluczyć niektóre z przyczyn łysienia.
Do wykonania trichogramu nie jest konieczne skierowanie od specjalisty, jednak przed przeprowadzeniem wskazana jest konsultacja lekarska dla oceny jego zasadności (np. w przypadku chorób tarczycy, nadnerczy, zaburzeń czynności hormonalnej przysadki, jajników i niedoboru żelaza). Uzupełnieniem trichogramu jest laboratoryjne badanie krwi, które określi poziom hormonów, cynku, żelaza i magnezu.Dla uzyskania najlepszego efektu badania włosów nie należy myć na około 3-4 dni przed zabiegiem. W tym czasie należy także zaniechać stosowania wszelkich kosmetyków do pielęgnacji włosów (pianki, żele, lakiery, odżywki itp.) oraz preparatów leczniczych. Jeżeli włosy były farbowane, powinien być widoczny 1 cm odrost.
Na głowie człowieka znajduje się średnio od 100 do 150 tys. włosów, z których dziennie wypada ok. 100 i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Pojedynczy włos rośnie na głowie przez kilka lat (zwykle 3-4), po czym wypada a na jego miejscu z tego samego mieszka włosowego wyrasta nowy. Cykl taki zachodzi 20-30 razy w ciągu życia człowieka i jest on podzielony na trzy etapy:
- Anagen faza wzrostu trwająca kilka lat. W tym czasie następuje wzrost nowego włosa, średnio 1-2 cm miesięcznie.
- Katagen faza regresji. Okres trwający od 2 do 3 tygodni, w czasie którego włos obumiera.
- Telogen faza spoczynku trwająca kilka miesięcy. Podczas niego martwy włos zostaje wypchnięty przez noworosnący. W fazie telogenowej powinno znajdować się nie więcej niż 15% wszystkich włosów rosnących w danym momencie na głowie.
O nadmiernym wypadaniu włosów lub łysieniu mówimy wtedy, gdy liczba wypadających włosów jest znacząco większa niż 100 lub też nie odrastają one prawidłowo. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być rozmaite, m.in. choroby wrodzone i przewlekłe, działanie niektórych leków, stres, dieta uboga w witaminy i mikroelementy, dermatologiczne schorzenia skóry głowy.