Leczenie łysienia

Problem nadmiernego wypadania włosów i łysienia dotyczy zarówno kobiet, dzieci jak i mężczyzn.  Pojawienie się tego problemu nie ma zależności chronologicznej.

Istnieje szereg procesów zachodzących w naszym organizmie , których zaburzenie znajduje odzwierciedlenie w stanie włosów i innych przydatków skóry. Istotne  jest aby pacjent , jak najszybciej zgłosił się z problemem do specjalisty. W momencie, kiedy wypadanie włosów staje się zauważalna , strata ta procentowo  wynosi już ok 30% owłosienia. Jest to zdecydowanie czas na podjęcie decyzji o leczeniu i dobór najlepszej metody.

W naszej klinice leczenie łysienia prowadzone jest dwukierunkowo : w oparciu o metody chirurgiczne (przeszczep włosów) oraz  metody niechirurgiczne (komórki macierzyste, PRP, karboksyterapia, czynniki wzrostu, aminokwasy,mezoterapia, karboksyterapia, leczenie farmakologiczne, suplementacja)

Podstawą rozpoczęcia  leczenia jest  zawsze wnikliwa konsultacja  oraz wykonanie odpowiednich badań.

Podczas konsultacji szczegółowo jest zbierany wywiad o Państwa stanie zdrowia, trybie życia , przebytych chorobach i sposobie pielęgnacji włosów. Informacje te mają na celu dobór odpowiednich badań, z szerokiego wachlarza diagnostyki łysienia.

Leczenie łysienia metody

Leczenie niechirurgiczne :

Leczenie niechirurgiczne oparte na wcześniejszej diagnostyce ma na celu maksymalną regenerację mieszków włosowych i wystymulowanie wzrostu nowych włosów.

– osocze bogatopłytkowe P.R.P – zatrzymanie procesu łysienia , pierwszy krok w stymulacji wzrostu, opracowywane w zależności od płci i wieku pacjenta-zabieg wykonywany w serii

– komórki macierzyste – najnowoczesniejsza procedura ” naprawy ? komórek włosa i stymulacji wzrostu nowych mieszków w zakresie przeprowadzonego zabiegu. Ponadto najskuteczniejsza terapia pobudzająca tak zwane uśpione mieszki.
Zabieg rekomendowany jako monoterapia ( jeden zabieg )

– karboksyterapia – terapia przy wykorzstaniu działania co2 podawanego śródskórnie, zabieg przeprowadzony w serii 12 zabiegów

– mezoterapia – podanie preparatu dobranego indywidualnie, w zależności od wyników badań, istniejących zmian oraz płci pacjenta

Leczenie chirurgiczne:

Leczenie chirurgiczne, przeszczep włosów.
Obejmuje dostępne procedury transplantacji włosów.
Zabieg dobierany jest w zależności od wielkości pola zabiegowego, tzn. w zalezności od potrzebnej ilości graftów do uzyskania pożądanego efektu.

przeszczep włosów metodą STRIP
przeszczep włosów metodą FUE

   Osocze bogatopłytkowe PRP

Komórki macierzyste

Rodzaje łysienia:

  • Łysienie fizjologiczne ? czyli fizjologiczna utrata włosów uaktywnia się u noworodków (wymiana włosów płodowych), w okresie pokwitania częściej u chłopców niż u dziewczynek z uwagi na czynności męskich hormonów oraz u kobiet w okresie menopauzy i u mężczyzn po 60 r.ż.
  • Łysienie androgenowe (AGA) ? jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Występuje u mężczyzn w wieku między 20 a 40 rokiem życia oraz u kobiet najczęściej powyżej 30 roku życia. Proces ten występuje z wydłużeniem się fazy telogenowej (spoczynku) i coraz krótszymi fazami anagenowymi (wzrostu). Często jest poprzedzone łojotokiem lub łupieżem tłustym, dlatego bardzo istotnym elementem zapobiegawczym w utracie włosów jest odpowiednia pielęgnacja i podjęcie kuracji leczniczej.Na łysienie androgenowe wpływają czynniki genetyczne oraz hormonalne ? androgeny, oraz brak stymulacji  wzrostu włosa. Zalecana jest terapia , która ponownie wydłuży fazę anagenu.
  • Łysienie okresowe – wtórne ; przyczynami może być zmiana diety, przemęczenie, nasilony stres. Dające się zauważać w okresach tak zwanego przesilenia, kiedy włosy tracą na jakości a ilość wypadających włosów zaczyna pacjenta niepokoić. W części przypadków pacjenci stwierdzają, iż po kilku miesiącach stan wraca do normy. Około 45- 65% pacjentów , zwłaszcza po 30 roku życia twierdzi iż problem narasta kaskadowo, a z perspektywy lat włosy nie wracają do stanu wyjściowego.  Tendencja przechodzenia łysienia okresowego w łysienie postępujące  szczególnie dotyczy kobiet po 36 r.ż i starszych.
  • Łysienie bliznowaciejące -Ten typ charakteryzuje się nieodwracalnym uszkodzeniem mieszków włosowych. Może być spowodowany dermatozami owłosionej skóry głowy, genodermatozami i wrodzonymi zespołami skórnymi. Do przyczyn tej choroby zalicza się także urazy np. oparzenia i odmrożenia oraz infekcje grzybicze i bakteryjne. Rozmiary blizn uzależnione są od czasu trwania i przebiegu choroby. Początkowo na skórze głowy występują małe ogniska zapalne, które z czasem poszerzają się tworząc wyłysiałe place. Leczeniem z wyboru w tym typie łysienia jest leczenie chirurgiczne ? przeszczep włosów.
  • Łysienie plackowate jest chorobą dotykającą mieszki włosowe o podłożu autoimmunologicznym.

 

 

Diagnostyka:
konsultacja trychologiczna
badanie dermatoskopowe skóry głowy
badanie trichoskopowe
badania krwi ( ogólny stan zdrowia, parametry krwi, pierwiastki)
badania genetyczne (łysieniu , mutacje genów warunkujących przyswajanie makro i mikroelemtów)

czytaj więcej

 

Scroll to Top