Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Jest to choroba przewlekła, o podłożu autoimmunologicznym i zapalnym przebiegu. Zmiany obserwowane są jako charakterystyczne łyse placki na głowie, rzadziej innych obszarach ciała.
Choroba pojawia się najczęściej w młodym wieku – początek łysienia plackowatego przypada przed 30. rokiem życia. Walka z tą dolegliwością jest uciążliwa i żmudna, ale dzięki nowoczesnym metodom trychologii, jest możliwa.

Przyczyny łysienia plackowatego

Przyczyny łysienia plackowatego nie są dokładnie znane. Uważa się jednak, że największe, bezpośrednie znaczenie mają czynniki autoimmunologiczne – układ odpornościowy pacjenta atakuje mieszki włosowe, uznając je za coś obcego. W efekcie pojawiają się zmiany zapalne, które wywołują utratę włosów. Łysienie plackowate u dzieci przyczyny ma takie same, jak w przypadku dorosłych – tutaj również główną rolę odgrywają czynniki autoimmunologiczne.
Podłoże autoimmunologiczne wiąże się z występowaniem tego typu łysienia równolegle z innymi chorobami autoimmunologicznymi, jak chociażby zapalenie tarczycy, bielactwo, czy atopowe zapalenie skóry.

W przypadku tej dolegliwości istotne jest również obciążenie genetyczne – chorobę można dziedziczyć. Niektórzy specjaliści uważają, że nie bez znaczenia jest wpływ hormonów, a także silne napięcia nerwowe i stres.

Objawy łysienia plackowatego

Łysienie plackowate początki ma najczęściej przed 30. rokiem życia, przy czym im szybciej pojawi się ta dolegliwość, tym trudniej z nią walczyć. Utrata włosów widoczna jest najczęściej w obrębie głowy, ale problem może pojawić się również w innych obszarach (np. łysienie plackowate na brodzie). Początkowo pojawia się jedno ognisko, o okrągłym kształcie i wielkości monety. Z czasem można obserwować kolejny punkty, których średnica waha się od około 5 do 10 cm. Szacuje się, że około 14-25% chorych traci włosy z całego obszaru głowy.
W przypadku łysienia plackowatego mówi się o tzw. włosach wykrzyknikowych. Są to krótkie włosy, wokół łysego ogniska, których końcówki są ciemniejsze i grubsze od nasady.
Co istotne, choć łysienie plackowate jest chorobą zapalną, to nie obserwuje się objawów typowych dla stanów zapalnych, jak np. rumień. Niektórzy pacjenci odczuwają swędzenie. W bardzo zaostrzonych przypadkach pacjenci obserwują również zmienioną tkankę w okolicy paznokci.
Wśród odmian klinicznych wyróżniamy:

  • łysienie plackowate ogniskowe – ogniska łysienia plackowatego występują w obrębie skóry głowy lub innych okolicach ciała (twarz, tułów, kończyny)
  • łysienie plackowate całkowite – dotyczy wszystkich włosów w obrębie owłosionej skóry głowy (także brwi i rzęs)
  • łysienie plackowate uogólnione – obejmuje wszystkie lub prawie wszystkie włosy na ciele
  • łysienie plackowate złośliwe – łysienie uogólnione o długotrwałym przebiegu, niepoddające się leczeniu
  • łysienie plackowate wężykowate (obrzeżne) – pasmowate wyłysienie głowy na obrzeżu w okolicach skroniowych, potylicznej i czołowej
  • łysienie plackowate pasmowate – postać odwrócona – wyłysienie rozszerza się od środka głowy na zewnątrz
  • łysienie plackowate rozlane (siateczkowate) – nie można wyróżnić oddzielnych ognisk wyłysienia.

Leczenie łysienia plackowatego

Dzięki kilkuletnim doświadczeniom w naszej Klinice opracowaliśmy dla pacjentów borykających się z tym uciążliwym schorzeniem SPERSONALIZOWANĄ TERAPIĘ LECZENIA ŁYSIENIA PLACKOWATEGO. 

Spersonalizowana terapia dobierana jest indywidualnie , po wykonaniu dodatkowych badań laboratoryjnych, badań skóry i włosa.

Nasza autorska terapia wykorzystuje komórki macierzyste pozyskiwane od chorego.
Miejsce biorcze stanowi skóra chorego. Wycinki do pobrania komórek pobierane są wraz ze zrębami naczyń krwionośnych.

Terapia komórkowa jest bezpieczna dla Pacjenta i nie daje żadnych skutków ubocznych takich jak: zaburzenia koncentracji, stany zapalne skóry, świąd, pieczenie czy rumień.

Rekonwalescencja po zabiegu trwa do 7 dni.

Efekty terapii widoczne są po 3 miesiącach.

 

              Efekty naszej terapii.

Scroll to Top