Krew jest najcenniejszym płynem ustrojowym w ciele człowieka. Przede wszystkim transportuje cząsteczki tlenu po organizmie, a także wiele składników odżywczych niezbędnych do życia. W medycynie estetycznej i kosmetologii zaczęto wykorzystywać te niezwykłe właściwości krwi, by poprawić wygląd i stan skóry.
PRP (Platelet-Rich Plasma), inaczej osocze bogatopłytkowe, jest preparatem przeznaczonym do wykonywania zabiegów w medycynie estetycznej. Uzyskuje się je w wyniku odwirowania i wyizolowania własnej krwi pacjenta. Powstałe osocze bogatopłytkowe, obfitujące w naturalne czynniki wzrostu, wstrzykuje się bezpośrednio do skóry właściwej, wywołując jej intensywną regenerację. Tzw. ?wampirzy lifting? pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu i autologicznej odnowy. Dzięki zabiegowi, który wykorzystuje aktywne działanie osocza bogatopłytkowego, można skutecznie przeciwdziałać czynnikom powodującym starzenie się skóry, a także wspomagać proces gojenia się ran po interwencji chirurgicznej.
Osocze bogatopłytkowe ? Mezoterapia osoczem, jest również zabiegiem służącym modelowaniu twarzy. Nie wywołuje reakcji alergicznej, gdyż materiał pochodzi od samego pacjenta. Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym poprawia napięcie, elastyczność i jędrność skóry. Wygładza zmarszczki, poprawia owal twarzy, dekoltu i szyi. Osocze bogatopłytkowe niweluje rozstępy, poprawia mikrokrążenie, a tym samym ukrwienie skóry. Zastosowanie PRP bezpośrednio po zabiegach chirurgii plastycznej wyraźnie zmniejsza czas gojenia się ran, tym samym przyspiesza proces rekonwalescencji. Działa także wspomagająco w leczeniu urazów kości i stawów.
Zabieg trwa od 30 min do 1 h, nie wymaga znieczulenia. Jest całkowicie bezpieczny, pozbawiony ryzyka i komplikacji. U pacjentów o bardzo delikatnej skórze mogą pojawić się małe siniaczki, które znikają w ciągu kilku dni. Po wykonanym zabiegu pacjenci mogą wrócić do codziennych zajęć zaraz po opuszczeniu gabinetu.
Czynniki obecne w osoczu bogatopłytkowym:
- czynnik wzrostu śródbłonka naczyń,
- czynnik wzrostu naskórka,
- płytkowy czynnik wzrostu,
- transformujący czynnik wzrostu beta,
- czynnik wzrostu fibroblast,
- insulinopodobny czynnik wzrostu typu 1,
- insulinopodobny czynnik wzrostu typu 2,
- czynnik wzrostu naskórka,
- interleukina 8,
- czynnik wzrostu keratynocytów,
- czynnik wzrostu tkanki łącznej,
- enzymy oksydacyjne,
- oligopeptydy,
- oligoelementy,
- witaminy.
Jak działają czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym?
- pobudzają procesy regeneracji tkanek,
- pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu,
- wspomagają proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych),
- aktywują mikrokrążenie,
- aktywują mezenchymalne komórki macierzyste,
- przyśpieszają procesy gojenia ran,
- stymulują gojenie tkanki kostnej i miękkiej,
- chronią przed wolnymi rodnikami,
- stymulują mnożenie i różnicowanie keratynocytów (komórek naskórka).
Leczenie łysienia
osocze bogatopłytkowe bogate w czynniki wzrostu aktywują i pobudzają uśpione mieszki włosowe do produkcji włosa. Po podaniu preparatu następują procesy odbudowujące i regenerujące. Stymulujące działanie osocza bogatopłytkowego sprawia, że włosy są lepiej odżywione, a mieszki włosowe produkują zdrowsze i mocniejsze włosy.
Oznaki starzenia się skóry
podanie osocza bogatopłytkowego w zmarszczki stymuluje czynniki wzrostu do namnażania i pobudzenia fibroblastów do wytwarzania nowego kolagenu. Następuje odnowa biologiczna skóry czego następstwem jest wygładzenie zmarszczek i fałd poprzez biostymulację komórek. Czynniki wzrostu występujące w osoczu bogatopłytkowym stymulują tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i nawilżona.
Niwelacja blizn
po podaniu, osocze bogatopłytkowe przebudowuje bliznę w kierunku zdrowej tkanki. Poprzez stymulację i własne podziały unaczynia bliznę, a następnie powoduje proces jej oczyszczania.
Trudno gojące się rany
Osocze bogatopłytkowe przyspiesza mechanizm odbudowy i gojenia się rany, dzięki czemu znacznie skraca okres rekonwalescencji po interwencjach chirurgicznych. Uwolnione przez PRP czynniki wzrostu, stymulują odnowę i podziały komórkowe. Tworzą się nowe naczynia krwionośne przez co zwiększa się napływ krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze.
Osocze bogatopłytkowe – zastosowanie:
- rewitalizacja skóry twarzy,
- wypełnianie zmarszczek,
- wyrównanie kolorytu skóry,
- poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry,
- przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej,
- urazy mięśni szkieletowych, ścięgien i wiązadeł,
- urazy stawów,
- schorzenia stawów, w tym choroba zwyrodnieniowa stawów: biodrowych, kolanowych, łokciowych,
- złamania oraz brak zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome),
- stany zapalne kości,
- przyspieszenie procesu gojenia tkanek miękkich.
Na czym polega zabieg?
Program leczenia osoczem bogatopłytkowym polega na wykonaniu serii 3-4 zabiegów na okolice wymagające regeneracji. Liczbę zabiegów i odstępy czasowe pomiędzy nimi ustalane są indywidualnie dla każdego pacjenta, po jego zbadaniu. Pojedynczy zabieg trwa około godziny. Pacjent przed pobraniem nie musi być na czczo. Krew do pozyskania osocza pobierana jest z żyły w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Pobrany materiał zostaje odpowiednio przygotowany i odwirowany w wirówce laboratoryjnej. Pozyskane osocze bogatopłytkowe zostaje podane pacjentowi w postaci iniekcji aktywnego osocza:
- techniką mezoterapii osoczem bogatopłytkowym oraz ubogopłytkowym,
- techniką mezoterapii osoczem bogatopłytkowym oraz zastosowaniem maseczki z pozostałego osocza ubogopłytkowego.
- liniowo, poprzez aplikację osocza wzdłuż zmarszczek.
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są doskonałą, naturalną alternatywą dla zabiegów z wykorzystaniem preparatów wypełniających. Całkowita zgodność preparatu z organizmem umożliwia otrzymanie imponujących i długotrwałych efektów.